GÖREVDE YÜKSELMEDE SÖZLÜ SINAV ŞARTI GETİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin ünvanda değişiklik ve yükselme sınavları ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeyle ünvanda yükselme için yapılan yazılı sınavın yanına sözlü sınav şartı da eklendi.

GÖREVDE YÜKSELMEDE SÖZLÜ SINAV ŞARTI GETİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin ünvanda değişiklik ve yükselme sınavları ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeyle ünvanda yükselme için yapılan yazılı sınavın yanına sözlü sınav şartı da eklendi.

17 Ocak 2018 Çarşamba 13:56
GÖREVDE YÜKSELMEDE SÖZLÜ SINAV ŞARTI GETİRİLDİ

Çağlar Ballıktaş / Haberter - Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları ile ilgili hazırladığı yönetmelik değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.   Daha önce “siyasi kayırmacılık” tartışmalarına neden olan ve Danıştay kararlarıyla iptal edilen “sözlü sınav” şartına yeni yönetmelikte daha da geniş yer verilmesi yargıya taşınıyor.

Resmi Gazete’de geçtiğimiz Cumartesi günü yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  ile “görevde yükselme sınavları” ve “unvan değişikliği sınavları”nda hakkında yeni şartlar getirdi.

YAZILI SINAVIN YANINA SÖZLÜ SINAV

Yükselme atmalarında yazılı sınav şartı arayan MEB, yeni yaptığı düzenlemeyle artık yazılı sınav şartının yanına sözlü sınavı da ekledi. MEB böylece bütün unvan değişikliği ve yükselmelerde atama sınavlarını iki aşamalı hale getirdi.

Ayrıca yazılı sınav şartının başarılı sayılması için gerekli olan puan düzeyinde de değişikliğe gidildi.  Önceden personellerin başarılı sayılması için yazılı sınavdan en az 70 puan alması gerekirken artık yeni düzenlemeyle birlikte 60 puan alması yeterli olacak.

Yazılı sınavda başarılı olan adayların ilan edilen kadro sayısının 3 katı kadarının sözlü sınava tabii tutacağını belirten MEB, sözlü sınavlarda adayları bilgi düzeyi, ifade yeteneği, temsil kabiliyeti, genel kültürü ve bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığına göre 5 temel kabiliyet üzerinden değerlendireceğini ifade etti.

Sözlü sınavlarda başarı düzeyi, 5 kabiliyetin aritmetik ortalamasına göre açıklanırken 70 ve üzeri alan adayların başarılı sayılarak tercih yapabilecek.

YARGIYA TAŞINDI

Düzenleme ile birlikte getirilen sözlü sınav şartı yargıya taşındı. Kamu-Sen konfedarasyonuna bağlı Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen), Danıştay’a yaptığı başvuruda sözlü sınav uygulamasının kariyer ve liyakat ilkeleri  yanısıra kamu görevlilerine eşit imkânların verilmesi ilkeleirne aykırı olduğunu belirterek ilgili maddelerin yürütülmesinin durdurulmasını ve iptalini talep etti.  

‘OBJEKTİFLİKTEN EN UZAK SINAV ŞEKLİ’

Danıştay’a yapılan başvuruda Türk Eğitim Sen iptal gerekçesini şöyle ifade etti:

“Bilindiği üzere, sözlü sınav uygulaması denetimi neredeyse imkânsız olan ve uygulamada birçok haksızlığı beraberinde getiren objektiflikten en uzak sınav şeklidir. Denetimi zor olan ve tamamen kişiye özel uygulamalar yapılan sözlü sınavların ne denli objektiflikten uzak olduğu, yıllardır sözlü sınavların iptali için açılan bireysel ve genel davalardan ve sonuçlarından anlaşılabilmektedir. Yapılan yazılı sınavların büyük bir çoğunluğunda dahi hatalı sorular sebebi ile sınav iptalleri yaşanırken, sözlü sınavlarda ne gibi hukuki sorunların yaşanacağını kestirmek zor değildir. Sözlü sınav uygulaması nesnel olmadığı gibi hem maddi olarak uygulaması neredeyse imkânsız, hem de her türlü adamkayırmacılığa açıktır. Öznel değerlendirmeye son derece elverişli olan sözlü sınavlarda idareye sınırsız bir takdir yetkisi tanınmaktadır.”

DAHA ÖNCE İPTAL EDİLMİŞTİ

Danıştay, 2014 yılında Türk Eğitim Sen’in başvurusu üzerine yönetmelikte bulunan ve “sözlü sınav” şartı getiren ilgili ifadelerin yürütmesini durdurma kararı almıştı. Danıştay kararın gerekçesinde, şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürleri için getirilen sözlü sınavın tek belirleyici olarak düzenlenmesinin yazılı sınavı devre dışı bıraktığını ve başarı sıralamasının sadece sözlü sınava göre belirlenemeyeceğini belirtmişti.

Son Güncelleme: 17.01.2018 14:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.