BAKLİYAT SIKINTISI KAPIDA

Bakliyat üretimi geriliyor, fiyatlar yükseliyor. Bakliyat ekim alanlarının 28 yıl için yüzde 65 azalarak 7 milyon dekara gerilediğini belirten CHP'li Nurettin Demir, desteklenmeyen yerli üreticinin bakliyattan başka ürünlere kaydığına dikkat çekti.

BAKLİYAT SIKINTISI KAPIDA

Bakliyat üretimi geriliyor, fiyatlar yükseliyor. Bakliyat ekim alanlarının 28 yıl için yüzde 65 azalarak 7 milyon dekara gerilediğini belirten CHP'li Nurettin Demir, desteklenmeyen yerli üreticinin bakliyattan başka ürünlere kaydığına dikkat çekti.

13 Şubat 2018 Salı 10:29
BAKLİYAT SIKINTISI KAPIDA

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, bakliyat perakende fiyatlarını düşürmek ve üretimi arttırmak için Meclis Araştırma önergesi verdi. Demir önergesinde; ‘’Yemeklik tane baklagillerin iklim ve toprak istekleri dikkate alındığında, Türkiye`nin büyük bir baklagil yetiştirme potansiyeline sahip olduğu görülmektedir. Ülkemizin kuru tarım alanlarında nadasın daraltılmasında nohut ve mercimeğin, sulu tarım arazilerinde fasulye, bakla, bezelye ve börülcenin ekim nöbeti içerisinde bugünkünden daha fazla yetiştirilmesi mümkündür" dedi.

'TMO'NUN ALIM DESTEĞİ KESMESİ ÜRETİMİ DÜŞÜRDÜ'
Yıllara göre istatistik bilgilerini paylaşan CHP'li Demir önergenin gerekçesinde şunları ifade etti:

"1990'da 20 milyon dekar olan bakliyat ekim alan yüzde 65 azalarak, 28 yıl sonra bugün 7 milyon dekara gerilemiştir. Bugün üretim yüzde 41 oranında düşmüştür.  2002 yılında 1.4 milyon hektar olan bakliyat ekim alanları 2016 yılında 715 bin hektara düşmüş, yani yüzde 47 oranında daralmış. Buna karşılık, bakliyat raporuna göre 2002 yılında 1.5 milyon ton olan bakliyat üretimi, 2016 yılında 1.1 milyon tona düşmüş yani yüzde 28 oranında gerilemiş. Ayrıca 2002 yılında 65 milyon 140 bin nüfusa sahip olan Türkiye’de 2 milyon 588 bin 666 kişi çiftçilik yapıyordu. Yani nüfusun yaklaşık olarak yüzde 4’ü tarımdan geçimini sağlıyordu. Geçtiğimiz yılın rakamlarına göre Türkiye’nin nüfusu 79,5 milyona yükselse de çiftçi sayısı 2 milyon 267 bin 176’ya geriledi. Çiftçilerin toplam nüfus içindeki payı da yüzde 2,8’e düştü. Tarım alanlarında kullanılan alanda da ciddi oranda kayıp yaşandı. 2002’de 165 milyon hektarlık tarım alanı 2016’ya gelindiğinde yüzde 10 azalarak 147 milyon hektara düştü. Burada en büyük neden ise tarım alanlarının imara açılması olarak gösterilmektedir. Nohut Üreticisi % 50 Zarar Etmekte. Üretim düşüşündeki birinci etken, 1994 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bakliyat alım desteğini kesilmesidir."

YERLİ ÜRETİCİ KORUNMADI

Demir, bakliyatta gerilemenin ikinci nedenini ise dünya çapında üretimde yaşanan ilerlemenin gerisinde kalınması olarak açıkladı.

Demir, "Kanada ve ABD bakliyat üretimine 1990'lı yıllardan sonra çok önem verdiler. Alt yapı tohum ve toprak yapılarını hazırlayarak özellikle Kanada devleti yeşil mercimekte dünyanın bir numaralı üreticisi olmayı başardı ve yüksek verim sonucu maliyet fiyatlarının bizlerden daha ucuz olması ile piyasada söz sahibi oldu. Ayrıca Öncelikle mazot, gübre, ilaç, tohum gibi girdilerin fiyatları kontrol altında bulundurulmaması, hastalık ve zararlılara dayanıklı, makineli hasada uygun, kaliteli, yüksek verimli, yerli tüketicilerin ve dış pazarın isteğine uygun yeni çeşitlerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaması, bakliyat ekim alanlarının genişletilmesi için  "Nadas Alanlarının Daraltılması Projesi" yeniden hayata geçmemesi, hasat döneminde bakliyat ithalatına izin verilmesi, hasattan sonra çiftçinin ürününü satın alıp pazarlayacak müdahale kuruluşları oluşturulmaması başlıca nedenler arasında gösterilebilir" ifadelerini kullandı.

'SERTİFİKALI NOHUT EKTİM YÜZDE 50'YE YAKIN ZARAR SÖZ KONUSU'

Muğla Fethiye Göcek Mahallesinde yaklaşık 10 dönümlük tarlaya sertifikalı nohut ektiğini söyleyen Demir, "Ben sertifikalı nohut ektim. Yaklaşık maliyeti 10.000 TL’yi buldu. Satışa beklettim 5.000  TL’yi buldu.  Yüzde 50’ye yakın bir zarar söz konusu. Türkiye’deki küçük çiftçinin ve bakliyat üreticisinin durumu budur.   Maliyetlerin yüksek olması ve diğer nedenlerden dolayı bakliyat ekim alanlarına çoğunlukla buğday başta olmak üzere arpa, mısır gibi başka ürünler ekiliyor’’ örneğini verdi.

Son Güncelleme: 13.02.2018 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.