TÜRKİYE SOSYAL-SİYASAL EĞİLİMLER ANKETİNDEN NE ÇIKTI? SÜRPRİZ ORANLAR!

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması'ndan dikkat çeken sonuçlar çıktı.

TÜRKİYE SOSYAL-SİYASAL EĞİLİMLER ANKETİNDEN NE ÇIKTI? SÜRPRİZ ORANLAR!

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması'ndan dikkat çeken sonuçlar çıktı.

01 Şubat 2018 Perşembe 15:20
TÜRKİYE SOSYAL-SİYASAL EĞİLİMLER ANKETİNDEN NE ÇIKTI? SÜRPRİZ ORANLAR!

Haberter / Haber Merkezi - Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin hazırladığı Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması'nın sonuçları yayınlandı.

AK PARTİ'YE OY VERENLER KENDİNİ NASIL TANIMLADI?
Araştırmaya katılanlardan AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 37.6'sı kendini muhafazakar, yüzde 15.7'si milliyetçi olarak tanımlıyor.
CHP'ye oy verenlerin yüzde 22.1'i kendini sosyal demokrat, yüzde 46.7'si Cumhuriyetçi/Kemalist, yüzde 2.2'si sosyalist, yüzde 6.2'si milliyetçi olarak tanımlıyor. MHP'ye oy verenlerin ise yüzde 65'i kendini milliyetçi, yüzde 10'u muhafazakar olarak tanımlıyor.
HDP'ye oy verenlerin ise yüzde 38.9'u kendini sosyal demokrat, yüzde 22.2'si sosyalist, yüzde 5.6'sı ise milliyetçi olarak tanımlıyor.

MUHAFAZAKARIM DİYENLER DÜŞÜYOR, DİNDARIM DİYENLER ARTIYOR

Araştırmaya göre kendini muhafazakar olarak tanımlayanların sayısı düşerken, dindar olarak tanımlayanların sayısında artış yaşandı.
Araştırmaya göre halkın yüzde 27.6'sı kendini dindar, yüzde 19.8'i ise kendini muhafazakar olarak tanımlıyor. Kendini milliyetçi olarak tanımlayanların oranı da geçtiğimiz yıllara göre artarak yüzde 19.2'ye çıktı.
Kendini Cumhuriyetçi/Kemalist olarak tanımlayanların oranı 2015 yılında yüzde 25.4 iken, 2017 yılında yüzde 15.5 olarak ölçüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 10'u kendini sosyal demokrat, yüzde 2.1'i kendini Ulusalcı, yüzde 2'si de sosyalist olarak tanımladı.

KENDİNİ 'KÜRT' OLARAK TANIMLAYANLAR DÜŞTÜ

Araştırmaya katılanların etnik köken konusundaki tanımlamalarının da geçtiğimiz yıllara göre değiştiği görüldü.
Geçtiğimiz yıllarda kendini Kürt olarak tanımlayanların oranı yüzde 9 ile yüzde 11 arasında değişirken, 2017 yılında kendini Kürt olarak tanımlayanların sayısı yüzde 6.2 olarak belirlendi.
Kendini Türk olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 83.4'ten yüzde 89.9'a yükseldi. Kendini Arap olarak tanımlayan yüzde 1.3, Zaza olarak tanımlayanlar ise yüzde 1.1 olarak ölçüldü.

İNANÇ SORUSUNA NE YANIT VERİLDİ

Araştırmaya katılanların yüzde 82.9'u dini inançla ilgili soruya Müslüman yanıtı verirken, yüzde 11.2'si Sünni, yüzde 3.4'ü Alevi, yüzde 0.5'i ise Ateist olarak tanımladı.

EN ÖNEMLİ SORUN TERÖR VE EKONOMİK SORUNLAR

Araştırmaya katılanlara Türkiye'nin gündemindeki en önemli sorun hakkında görüşleri de soruldu. Buna göre, Türkiye'nin en büyük sorununu terör olarak görenlerin oranı yüzde 29.0 oldu. Türkiye'nin en önemli sorununu FETÖ olarak tanımlayanların oranı 18.1 olarak tespit edildi.
En önemli sorunu ekonomideki gidişat olarak tanımlayanlar ise toplamda yüzde 30.2'ye ulaştı. Türkiye'nin en önemli sorunu hangisi sorusuna İşsizlik yanıtı verenler geçen yıl yüzde 10.5 iken bu yıl bu oran yüzde 17.0'a yükseldi. En büyük sorunu Hayat pahalılığı olarak tanımlayanlar ise geçen yıla göre yüzde 3.4 artarak yüzde 13.2'ye çıktı.
En önemli sorunu olarak araştırmaya katılanların yüzde 3.9'u hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını, yüzde 3.5'i de Kürt sorununu işaret etti.

Kendini Kürt olarak tanımlayanlar arasında en büyük sorunu işsizlik olarak tanımlayanların oranının yüzde 33.9 olması dikkat çekti.

ANKARA'DA DİKKAT ÇEKEN İŞSİZLİK YANITI

Üç büyük şehirde ikisinde en büyük sorunu konusunda da başı trafik çekti. İstanbul'dan ankete katılanların yüzde 61.6'sı, İzmir'den ankete katılanların yüzde 90.9'u trafiği en önemli sorun olarak tanımladı.
Ankara'dan ankete katılanların yüzde 73'ü en önemli sorun olarak İşsizlik cevabı verdi.

AKP'LİLERİN YÜZDE 52'Sİ AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR
Ankete göre Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre artarak yüzde 57.8'e çıktı. AK Parti'ye oy verenler içinde AB üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 33.1'den yüzde 52.1'e yükseldi.
Türkiye'nin AB ile müzakerelere devam etmesi gerektiğini belirtenler yüzde 43.6, müzakerelerin askıya alınması gerektiğini düşünenler yüzde 29.8, müzakerelerin sona erdirilmesi gerektiğini düşünenler ise yüzde 26.6 olak tespit edildi.

NATO'YA ÜYELİK KONUSUNDA DİKKAT ÇEKEN SONUÇ

Türkiye'nin NATO'ya üyeliği konusundaki sonuçlar da dikkat çekti. Buna göre üyelik devam etmelidir diyenlerin oranı yüzde 59.2, askıya alınmalıdır diyenler yüzde 20.9, ilişkiler dondurulmalı diyenler yüzde 11.3, üyelik sonlandırılmalı diyenler ise yüzde 8.6 olarak ölçüldü.

KUTUPLAŞMANIN EKSENİ LAİK-DİNDAR OLARAK GÖRÜLÜYOR

Araştırmaya göre, Türkiye'de kutuplaşma olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 52.7.
Kutuplaşma olduğunu düşünenlerin yüzde 52'si, kutuplaşmanın laikler ve dindarlar arasında olduğu görüşünde. Araştırmaya katılanların yüzde 15.7'si kutuplaşmanın eksenini "sağcı-solcu", yüzde 13.7'si "Batılı-Doğulu", yüzde 9.5'i "Zengin-Fakir", yüzde 9.1'i de "Kentli-Taşralı" olarak belirtti.

İKİ YILDA YÜZDE 12 ARTTI

Kutuplaşmaya ilişkin yıllar içindeki değişim de dikkat çekici. Araştırmaya göre, tutuplaşmanın eksenini "Laik-Dindar" olarak görenlerin oranının iki yıl içinde yüzde 12 arttı.
Sağcı-Solcu kutuplaşması olduğunu düşünenlerin oranı ise iki yıl içinde yüzde 10.5 düştü.
Batılı-Doğulu kutuplaşması olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 6.6 azaldı.
Kırsal nüfus azalmasına rağmen, kentli-taşralı ayrımı olduğunu söyleyenlerin oranının yüzde 3.8 artması dikkat çekti.

Son Güncelleme: 01.02.2018 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.