"İSTANBUL'DAN GELDİLER İSTANBUL'DAN GİDECEKLERİNİ GÖRÜYORLAR"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, devir-teslim töreninin ardından açıklama yaptı.

"İSTANBUL'DAN GELDİLER İSTANBUL'DAN GİDECEKLERİNİ GÖRÜYORLAR"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, devir-teslim töreninin ardından açıklama yaptı.

17 Ocak 2018 Çarşamba 12:47
"İSTANBUL'DAN GELDİLER İSTANBUL'DAN GİDECEKLERİNİ GÖRÜYORLAR"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, devir teslim törenini ardından açıklama yaptı. Kaftancıoğlu, iktidara yüklenerek, "İstanbul'dan geldiler, İstanbul'dan gideceklerini görüyorlar... Korkularının asıl nedeni bu..." dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Örgütü, kongrenin ardından devir teslim töreni yaptı. Cemal Canpolat, Canan Kaftancıoğlu'nu tebrik etti ve yanında olduğunu belirtti. Tören için İl binasının önünde  binlerce partili toplandı.

"Hak, hukuk, adalet" sloganları altında Canan Kaftancıoğlu görevi Cemal Canpolat'tan devraldı.

Canpolat, konuşmasınrda şunları söyledi:

"Eski bir İl Başkanı olarak sonuna kadar yanında olduğumu bilmenizi istiyorum. 95 yıllık geleneği olan bir partinin üyeleriyiz. Yüzlerce kongremiz, yarışımız oldu, kongrenin bittiği gün omuz omuza mücadeleye devam ettik.
Ülkemiz çok zor koşullar içerisinde. Dışarıda uluslararası sermayenin, içeride gericiliğin kuşatması altındayız. Birbirimizle kavga edecek bir tek dakikamız yoktur.
Seçildiği günden beri basında, kamuoyunda bir linç girişimiyle karşı karşıya kalan İl Başkanımız ve ailesinin yanında olduğumu bilmenizi istiyorum.
Ülkemizin bu zor koşullarında sadece bizim omuz omuza olmamız yetmiyor. Bizim dışımızda bizim gibi düşünmeyen milyonlarla omuz omuza olmamız gerek. İçeride ve dışardaki kuşatmadan kurtulmanın tam zamanıdır. Ötekilerin yüzü olacağız. İstanbul'un arka yakasına, dışlanmışlara, itilmişlere, ötekilere yüzümüzü döneceğiz. Yalnızlaştırıldığımız bir dönemde İstanbul İl Kongremizin ülkemize, milletimize ve partimize hayırlı olmasını diliyorum.
Dışa dönük mücadelede, nerede, bize ne görev düşerse sonuna kadar İl Başkanımızın yanındayım. Emeği geçen, üzülen yoldaşlarım varsa, eksiğim olan kardeşlerim varsa özür diliyorum. CHP'nin her kademesinde görev yapmış bir arkadaşınız olarak yine, yeniden her alanda olacağım, sizlerle omuz omuza, yürek yüreğe çalışmaya devam edeceğim."

"KORKULARI BUNDAN"

Yeni İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da özetle şunları söyledi:

"Evinden işinden vazgeçerek buraya gelen partililerim sizler bugün buraya mesnetsiz iddialara inat partimize il başkanlığımıza sahip çıkmaya geldiniz. Sağ olun varolun.

İl Başkanımız resmi İl Başkanı olarak konuştu. Eskimeyen, üreten bir İl Başkanımız kendisi. Emekleri için binlerce teşekkür ediyorum.

Bu topraklardaki aydınlık ateşini İstanbul'un çeperlerinden başlayarak merkezine yaymaya geliyorum. Söylemde değil, eylemde de birlik olacağız. Bunu görüyorum, bunun için buradayım. Genel Başkanımızın başlattığı hak hukuk adalet yürüyüşünün nasıl yankı bulduğunu bütün Türkiye görüyor. Bu nedenle saldırıyorlar.

Bugünlerde benim şahsıma yapılan saldırılar partimize yapılan saldırılardır.

Bugün buradasınız İstanbul'a sahip çıkmaya geldiniz.

Başka bir İstanbul mümkün diyerek büyük İstanbul yürüyüşümüzü başlatıyoruz.

Bizler Mustafa Kemal'in neferleriyiz.

39 ilçeden ayağa kalkacağız bu nedenle korkuyorlar.

İktidar beni hedef tahtasına oturarak partimizi dizayn çalışmalarına başlamıştır. 

Kente ihanet edenlerin maskelerini düşüreceğiz. Sosyal adaletten yana bir İstanbul'u hep birlikte yaratacağız. İstanbul hak ettiği değeri yeniden bulacak.

Neden korktular.

İstanbul'dan geldiler, İstanbul'dan gideceklerini görüyorlar. Korkularının asıl sebebi bu korkunun ecele faydası yok."

'ÖZELİMLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMAKTAN MAHCUBİYET DUYUYORUM'

Tören sonrası hakkındaki iddialarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kaftancıoğlu, eşinin paylaştığı yemek fotoğrafıyla ilgili konuştu.

Kendi özeli ile ilgili basın açıklaması yapmaktan dolayı mahcup olduğunu belirten Kaftancıoğlu, "Benim durduğum  ve yaptığım siyasi mücadele kimlerin ne yediğine ne içtiğine neye inandığıyla değil insanların hak ve özgürlükleri çevrçevesinde neyle mücadele ettiğidir. Sevgili eşimin paylaştığı fotoğraf var.Söylemeyi ayıp sayarak bir detaya dikkatinizi çekeceğim. Çatal ve bıçağın şeklinden karşıdakinin olduğu var. Yurtdışından bir arkadaşı. Bu görseli paylaşan eşimin babası öldürülmeden iki gün önce bir parti genel başkanı tarafından hedef gösterilmişti. Ve oğlunun da bu topraklarda gülüp geçeceğimiz bir paylaşım nedeniyle tüm kamuoyunda hedef gösterilmesinin takdirini sizlere bırakıyorum. Bunu ayıp sayıyorum. Bunun AKP genel başkanı tarafından hedef gösterilmesi ayrımcı politikaların geldiği noktayı gösteriyor. Askerlerin yenildiği etlerle ilgilenilseydi Türkiye bu hale gelmezdi. Eşim kul hakkı yenilmediği sürece gerisinin hiçbir önemi yok" diye konuştu.

'RAHATSIZLIK DUYMUYORUM, DEMİRTAŞ'A SELAM GÖNDERİYORUM'

Kaftancıoğlu, eşi tarafından gönderilen ve eylemciye benzetildiği tweete ilişkin "Sevgili eşimle gayet neşeli sosyal medya atışmalarımız meşhurdur. Bu çirkin ötesi saldırının en güzel yanı, yarı yaşımda birine benzetilmiş olmam.  Benim olmadığım gayet aşikar ve şakacı. Bundan medet umulan bir Türkiye siyaset iklimine gelmiş bulunuyoruz. Bu kişi kimdir nedir bilmiyorum. Bu kişinin teşhir edilerek haklarının da gasp edildiğine dikkat çekiyorum" şeklinde konuştu.

Kaftancıoğlu çocuğunun hedef gösterildiği tweeti göstererek "Bu ülkenin çocukları ölmesin diye mücadele ediyorum. Beni hedef gösteriyorlar. Bu ülkenin çocukları masumdur. Yasin Börü de masumdur.

Kaftancıoğlu, Selahattin Demirtaş ile birlikte olduğu fotoğrafa ilişkin ise "Hiçbir rahatsızlık duymuyorum. Buradan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a selam gönderiyorum" dedi.

AHMET ŞIK BENZETMESİ

Darbe gecesi demişim ki "Alın size nur topu gibi mağduriyet" diye tweet attığını belirten Kaftancıoğlu, "Yanlış mı söylemişim" diye sordu.

Ermeni Soykırımı'na ilişkin "Ben bu topraklarda bir hak savunucusu olarak, 'Kimi sorunları vardır ya da yoktur diyerek kavramlar olarak çözemezsiniz' diye düşünüyorum. İddia edildiği gibi "Soykırım vardır, yoktur" diyerek çözülemez diye düşünüyorum. Benim katıldığım yürüyüşün adı Ermeni Soykırımı yürüyüşü. Ben de ondan dolayı o paylaşımı yaptım. Biz linç kültürünün bu kadar yaygın olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bizim hep birlikte karşı çıkmamız gereken bu. Sahte tweetlerle bizi hedef gösterdiler. Doğru olmadığı halde örgütlü kötülüğe hizmet eden paylaşımlar ortada.

Kaftancıoğlu hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin de "Ahmet Şık nasıl terörist olarak içeride yatıyorsa. Benim için de gurur vericidir" dedi.

ÜMİT KOCASAKAL'A 'GARDRPOP ATATÜRKÇÜLERİ' YANITI

Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkanlığına aday olan Ümit Kocasakal'ın isim vermeden "Mustafa Kemal’in askerleriyiz sözünden rahatsız olanlar, üniter yapıyla sorunu olanlan Atatürk’ün partisinde siyaset yapamaz” şeklindeki eleştirilerine de yanıt verdi.

Kaftancıoğlu, "Tekrar etmeyi bile ayıp sayarak. Ben Mustafa Kemal'in değerlerini özümsemiş, yaşamış biri olarak Gardrop Atatürkçüleri gibi yapmadım. Ben "Mustafa Kemal'in Askeriyiz" sloganı bana militarist geliyor. Ben onların 'Kenan Evren Atatürkçüleri' gibi, sadece içini boşaltarak kullanıyor olmalarını örgütümün takdirine bırakıyorum. Mustafa Kemal'in kurduğu partide kadın bir il başkanı olduysam burada Atatürk'ün payı var.

Son Güncelleme: 17.01.2018 15:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.