DÜNYANIN İLK YAZI SİSTEMLERİNDEN BİRİ KEŞFEDİLDİ

Bulgaristan’da, Vinca tabletleri olarak da bilinen bir dizi simgenin bulunduğu 7.000 yıllık pişmiş toprak parçası bulundu.

DÜNYANIN İLK YAZI SİSTEMLERİNDEN BİRİ KEŞFEDİLDİ

Bulgaristan’da, Vinca tabletleri olarak da bilinen bir dizi simgenin bulunduğu 7.000 yıllık pişmiş toprak parçası bulundu.

24 Şubat 2018 Cumartesi 00:00
DÜNYANIN İLK YAZI SİSTEMLERİNDEN BİRİ KEŞFEDİLDİ

Bulgaristan’da bulunan ve üzerinde çeşitli semboller olan 7.000 yıllık pişmiş toprak parçası için çok önemli bir arkeolojik eser olduğu belirtildi.Arkeologlar, Bulgaristan’ın güneydoğu ovalarındaki bir kasaba olan Nova Zagora yakınlarında, dünyanın ilk yazı sistemlerinden biri olduğu düşünülen sembollerin yeni bir örneğini keşfettiler.
"BU PARÇA GELİŞMİŞ BİR FORMDA VE OLDUKÇA KARMAŞIK"
Ekim 2017’de Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi’ndeki araştırmacılar, Vinca sembolleri olarak bilinen bir dizi sembolik yazıya sahip ve MÖ 6.000 yıl öncesine dayanan iyi korunmuş bir pişmiş toprak parça buldular. Arkeolog Tanja Kaneva, “Bu parça, bilgi aktarımına dair gelişmiş bir formda hazırlanmış ve oldukça karmaşık.” diyor.
ÇİVİ YAZISININ GEÇMİŞİ VE GELİŞİMİ
Takvimler ve ritüel olaylar hakkında bilgi taşıdığı düşünülen parçadaki semboller, dünyadaki prototip yazının en eski formlarından biri olabileceği düşünülüyor ve belki de Avrupa’nın en eski formu olabileceği düşünülüyor.
Bu semboller, MÖ 6. ve 5 bin yıllar arasındaki Neolitik Çağ’da, Orta ve Güneydoğu Avrupa’nın Vinča kültürü olarak adlandırılan insanlar tarafından yaratılmıştı.
BELGRAD'DA BENZER TABLET ORTAYA ÇIKARILDI
Bu gizemli sembollerin ilk örnekleri 1875 yılında Romanya’da Turdas yakınlarında ortaya çıkarılırken, 1908’de Sırbistan kenti Belgrad’ın banliyölerinden biri olan Vinča yakınlarında yapılan kazılarda benzer bir tablet ortaya çıkarıldı. O zamandan bu yana bölgede, hayvan benzeri yaratıklar, şeritler, çarpılar gibi semboller taşıyan benzer yazıtlara sahip binlerce parça bulundu.
BAZI UZMANLARA GÖRE EN ESKİ YAZI FORMU
Mağaralardaki Gizemli Geometrik Semboller Yazının Kökenini Aydınlatabileceği düşünülüyor. Tartaria tabletleri olarak da bilinen bulguların en eskileri, özellikle MÖ 5300’lü yıllara ait oldukları için önemli tartışmalara konu olmuştu. Bazı uzmanlar bunların, dünyanın bilinen en eski yazı formu olduklarını savunuyor.

BAZI ARAŞTIRMACILARA GÖRE PROTOTİP YAZI

Ancak bazı araştırmacılar, Vinca sembollerininin gerçek bir yazı sistemi olduğuna katılmıyor. Yazı sistemi, belirlenmiş bir işaretleme seçkisi aracılığıyla dilin görsel bir temsili olarak tanımlanabilir. Bunun yerine çoğu araştırmacı bunları prototip yazı olarak tanımlıyor. Yani nesneleri ve kavramları temsil eden, bilgi taşıyan basitleştirilmiş resimler olarak görüyor.
MISIR HİYEROGLİFLERİ SÜMER ÇİVİ YAZISINDAN DAHA ÖNCE GELİŞTİRİLMİŞ
İlk gerçek yazı sisteminin, MÖ 4. bin yıllarda Sümer’de (Bugünkü Irak’ta) ortaya çıktığı, hemen sonrasında ise Antik Mısır’da ortaya çıktığı genel kabul görüyor. Ancak bazı bilim insanları Mısır hiyerogliflerinin, Sümer çivi yazısından daha önce geliştirilmiş olduğunu savunuyor.

Bulgaristan’da yeni bulunan bu 7.000 yıllık sembollerin yer aldığı pişmiş toprak parçanın yanısıra, burada tarihöncesi bir yerleşim olduğuna işaret eden figürinler ve takılar bulundu.

Kaynak: Sofia News Agency

Son Güncelleme: 24.02.2018 23:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.